Oczy w dobrym świetle

Oczy w dobrym świetle

Widzieć, znaczy rozumieć.

Wzrok jest jednym z podstawowych zmysłów człowieka, oko zaś jednym z najważniejszych i najbardziej potrzebnych człowiekowi narządów. Dostarcza ono mózgowi aż 85% informacji o otoczeniu a do procesu analizy odebranych przez niego sygnałów angażowane jest ponad 10% wszystkich komórek nerwowych w mózgu. Dzięki temu nie tylko widzimy ale też rozumiemy i umiemy zinterpretować to, co widzimy.

W dzisiejszych czasach jednak coraz więcej młodzieży i dzieci zmuszone jest chodzić w okularach. Czym to jest spowodowane? Dlaczego przybywa ludzi z wadami wzroku a nasze oczy są w coraz gorszej kondycji? Z pewnością częściową odpowiedzią na to pytanie może być…technika. Nierozłącznym elementem pracy ogromnej ilości ludzi stał się komputer bądź laptop. Jest on też elementem rozrywki tak jak telewizor czy kino. Zbyt długie wpatrywanie się w jeden punkt powoduje iż wzrok skupiony jest przez szereg godzin w stałej odległości, co prowadzi do zwiotczenia mięśni gałki ocznej, a co za tym idzie – do problemów z akomodacją powodujących pogarszanie się wzroku. Właśnie dlatego zaleca się robienie krótkich, ale dość częstych przerw w pracy przy komputerze. Drugą sprawą jest brak nawilżenia rogówki oka. Normalnie rogówka nawilżana jest w wyniku rozprowadzenia wydzieliny łzowej po jej powierzchni w procesie mrugania. Skupiając wzrok na monitorze, rzadko mrugamy, co skutkuje wysuszaniem dolnej części oka. Warto więc raz na jakiś czas oderwać wzrok od komputera, zamrugać, lub nawet wpuścić sobie krople tzw. sztuczne łzy. Nie tylko jednak ekrany sprzętów grających potrafią męczyć nasze oczy. Robi to również nieprawidłowe oświetlenie. Niewłaściwie dobranie sztucznego światła w pomieszczeniu, będzie męczyć Twoje oczy. Nie jest dobre ani zbytnie rozświetlenie pomieszczenia, ani zbyt małe. Ludzie jednak zbyt często czytają książki nie dbając o odpowiednie światło, chcąc np. zrelaksować się przed snem. Oczy jednak nie będą zachwycone tego typu relaksem.

W jaki sposób dbać o wzrok?

Przede wszystkim zapobiegać. Niech oświetlenie, kiedy czytamy, pracujemy przy komputerze czy oglądamy telewizję będzie odpowiednie. Zachowajmy też prawidłową odległość od monitorów. Jednak nawet wtedy możemy sobie dodatkowo pomóc. Rozluźnienie oczu można osiągnąć dzięki zamknięciu i zakryciu ich dłońmi tak, aby wykluczyć dostęp światła. Istnieją też ćwiczenia zwane Jogą Oczu, i tak niektórzy zalecają mruganie powiekami inni kręcenie gałkami znaku nieskończoności. Na szczęście Internet nie szczędzi nam tego typu propozycji i każdy może wyszukać coś dla siebie.

Oczywiście, jak we wszystkim, tak i przy dbaniu o oczy sami możemy pomóc sobie jedzeniem. Tu w sukurs przychodzi nam marchew ale także czarne jagody, szpinak, pomarańcze, pomidory i inne produkty bogate w luteinę. Nie żałowanie ich sobie na talerzu z pewnością wzmocni nasz wzrok. Do tego mamy jeszcze krople higieniczne, których stosowanie może przywrócić nawilżenie naszym oczom. Warto się również, przynajmniej okresowo, podeprzeć suplementami bogatymi w luteinę, witaminę A, E,C, zeaksantynę, kwas DHA i inne cenne składniki poprawiające – i chroniące – wzrok.