Jak dbać o skórę w zimie?
Popękane usta, zaczerwieniona skóra na policzkach i dłoniach, nos jak byśmy skończyli właśnie suto zakrapianą imprezę. Nie trzeba wcale odwiedzać dalekiej Syberii, żeby się czegoś takiego nabawić. Wystarczy temperatura bliska zeru oraz wiatr. Tego typu atrakcje zapewnia nam Polska zima
Jak się chronić?
Jednym z pierwszych, jak najbardziej poprawnych, skojarzeń jest ciepłe ubranie. Warto zainwestować w ciepłe buty, czapkę i rękawiczki. Nie należy oczywiście opatulać się tak, jak byśmy mieli iść na ośmiotysięcznik, lepiej dobrać ubranie do temperatury, jaką aktualnie wskazuje nam termometr. Przegrzanie się może być równie szkodliwe co wyziębienie. Nie ma też nic gorszego niż obcisły strój, kiedy temperatura spada poniżej zera. – zapewnia doktor Andrzej Szmurło, dermatolog z kliniki Nova Derm – Mocno przylegające do ciała spodnie zaburzają krążenie krwi. Jeśli materiał jest zimny, w skrajnych przypadkach długi kontakt z nim może prowadzić nawet do zapalenia tkanki podskórnej z obrzękiem skóry. Organizm najlepiej chroni warstwa powietrza znajdująca się między ubraniem a skórą. – zapewnia doktor.
Skórę bezpośrednio możemy, co zalecamy, chronić również kremami. Wybór odpowiedniego kremu do pielęgnacji i ochrony twarz jest najważniejszym czynnikiem bezpośrednio wpływającym na zdrowie naszej cery. Najważniejsze, by zimą unikać kremów zawierających wodę, gdyż mogą one spowodować niepożądane efekty, które będą trudne do zlikwidowania. Najlepszy na tę porę roku jest krem tłusty, względnie półtłusty. Dodatkowym atutem będzie, jeśli zawiera witaminy A i C, które zapobiegają wysuszaniu skóry.
Nie samym kremem człowiek żyje
Oprócz działania na skórę z zewnątrz ważne jest też jak pomagamy jej od środka. Okazuje się, że odpowiednia dieta może wzmocnić ją w ten trudny dla niej czas. „Zimowa dieta” powinna być bogata w tłuszcze, witaminę C (opóźnia proces starzenia się skóry) i witaminę E („reperuje” komórki skóry, wspomaga działanie innych witamin). W pielęgnacji skóry zimą bardzo przydatna jest również witamina A, która redukuje drobne zmarszczki, łagodzi objawy trądziku i odżywia skórę. Dlatego też warto rozważyć pojawienie się w menu takich produktów jak chociażby: ryby, jaja, sery, produkty zbożowe, groch, marchew, szpinak czy orzechy.
Ostatecznym krokiem w walce ze skutkami zimy na skórze może być wizyta u dermatologa. Jeśli nic nie pomaga, zdaj się na profesjonalistę.