Jak zadbać o swoją skórę?

Jak zadbać o swoją skórę?

Cera mieszana

Jakie są cechy charakterystyczne cery powszechnie nazywanej mieszaną?Cera tego typu jest najbardziej charakterystyczna dla osób w przedziale wiekowym 30-50 lat. 

Mamy z nią do czynienia gdy wydzielanie gruczołów łojowych na nosie, czole, brodzie, czyli tzw. strefie T jest znacznie zwiększone. W konsekwencji tego pojawia się tendencja do przetłuszczania, błyszczenia oraz powstawania zaskórniaków. Jeśli natomiast gruczoły nie pracują zbyt intensywnie wówczas można mówić o innych typach cery: normalnej, suchej, za mało nawodnionej i ze skłonnościami do podrażnień.

Jak dbać o cerę mieszaną?

Cera mieszana w związku z tym, że jest niejednorodna wymaga, aby traktować ją w szczególny sposób. Właściwa, codzienna pielęgnacja, wiąże się z aplikowaniem odmiennych kosmetyków na części tłuste i suche. Jeżeli wybierzemy krem, to musi on mieć delikatną konsystencję, która nie będzie tłusta. Na przesuszone partie skóry, polecane są zaś produkty o dodatkowym działaniu nawilżającym, należą do nich wszystkie kosmetyki z dodatkiem kwasu hialuronowego, gliceryny, czy też olejów roślinnych.  Suche partie skóry są szczególnie narażone zimą, wtedy właśnie trzeba zadbać o jak najlepszą ochronę tych części. Należy przy tym pamiętać, aby nie stosować żadnych preparatów które za bardzo wysuszają skórę twarzy. Prowadzić to może bowiem do poważnych podrażnień, wywołujących nawet stany zapalne.

Codzienna higiena

Do codziennej higieny, powinno się stosować wszystkie preparaty, które w swoim składzie nie zawierają mydła. Takie kosmetyki precyzyjnie oczyszczą tłuste miejsca, a jednocześnie nie wpłynął na wysuszenie tych partii, gdzie cera funkcjonuje prawidłowo. Tutaj można polecić produkty, zawierające alantoinę lub pantenol, łagodzą one możliwe zaczerwienienia. Z kolei kosmetyki minimalizujące ryzyko powstawania zaskórniaków, należy stosować na tłuste partie cery. Oprócz tego rewelacyjne efekty uzyskuje się podczas używania preparatów na bazie wyciągów ziołowych. Bardzo często mają one działanie, które można nazwać uniwersalnym. Świetnie nadają się więc zarazem do pielęgnacji tłustych obszarów jak i na suchą skórę twarzy.