Jakie zioła pomagają na dolegliwości układu moczowego?

Jakie zioła pomagają na dolegliwości układu moczowego?

Zaufaj naturze.

Rodzajów ziół, które regulują funkcjonowanie dróg moczowych jest wiele. Wśród nich znajdują się między innymi: brzoza, czarna porzeczka, pokrzywa czy melisa. Stanowią one nieocenione wsparcie przy zapaleniu nerek, układu moczowego, zapobiegają także powstaniu kamicy nerkowej. Zioła, które mają pomóc w leczeniu nerek trzeba jednak stosować z zachowaniem zdrowego rozsądku, a najlepiej poradzić się lekarza specjalisty. 

Jakie są pierwsze symptomy, że z nerkami dzieje się coś niedobrego?

Pierwszą oznaką niewłaściwego funkcjonowania nerek jest ostry ból pojawiający się z tyłu pleców. Podłoże tego bólu może być rozmaite: zapalenie nerek, dróg moczowych, a nawet kamica nerkowa. Niewydolność nerek  daje o sobie znać także poprzez dolegliwości związane z  oddawaniu moczu, bóle pochodzenia reumatycznego, rwę kulszową, zapalenie zatok czy artretyzm.

Najgroźniejsze komplikacje powoduje kamica. Powstałe w moczu osady soli przybierają postać kamyków, aby w dalszej kolejności osadzić się w układzie moczowym. Mają one negatywny wpływ na pracę nerek, nie są także korzystne dla działania układu krwionośnego, prowadzić mogą bowiem do nadciśnienia.

Źródeł kamicy nerkowej może być bardzo wiele zaczynając od twardej wody, przez środki chemiczne w żywności, na proszkach na ból głowy i papierosach kończąc.

Jaką dietę należy stosować przy problemach z nerkami?

Właściwa dieta przy problemach z nerkami jest bardzo ważna. Można zacząć od zminimalizowania użycia soli podczas przygotowywania posiłków.

Na dolegliwości związane z nerkami najlepsza jest dieta wegetariańska z ograniczonymi ilościami białka zwierzęcego. Pozwala ona na oczyszczanie organizmu z niezdrowych efektów przemiany materii dzięki czemu układ moczowy zostaje odciążony.

Jeszcze lepsze rezultaty dają głodówki trwające pięć dni. Polegają one na piciu wywarów kilka razy wciągu dnia. Przed rozpoczęciem takiej głodówki powinno się wykonać lewatywę 
z delikatnego i ciepłego naparu rumianku. Po jej zakończeniu natomiast, trzeba stopniowo powracać do nawyków żywieniowych, uważając na przyjmowane pokarmy ? powinny być one lekkostrawne. Spożywać więc można potrawy sporządzone na bazie chudego mleka, odpowiedni jest także kleik ryżowy i twaróg. Aby doprowadzić organizm do równowagi powinno się również sporządzać napary z owoców dzikiej róży, rdestu ptasiego i liści brzozy. Wspomagają one właściwe funkcjonowanie  naszego ustroju. Potem należy stosować dietę jarską lub półjarską.

Problem twardej wody można w prosty sposób zlikwidować. Wystarczy gotować ją dwa razy. Po zagotowaniu wody w czajniku, należy przelać ją do jakiegoś naczynia i odstawić. Następnego dnia, przed spożyciem, zagotować raz jeszcze.

Jak wspomóc pracę nerek przy pomocy ziół?

Zioła mające wspomóc pracę nerek powinno stosować się zapobiegawczo. W wielu dolegliwościach układu moczowego i nerek w tym również przy leczeniu kamicy zioła są bardzo skuteczne. Przede wszystkim są one moczopędne co ułatwia oczyszczanie organizmu. Specjalnie dobrane kompozycje ziół mogą także zapobiec powstawaniu kamieni w nerkach. 
Do kupienia są gotowe mieszanki ziołowe, które należy stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu lub ulotce. Najczęściej łyżeczkę gotowej kompozycji ziół zalewa się połową szklanki wody i wypija do trzech razy dziennie. Wykorzystać także można liście brzozy, melisy 
i czarnej porzeczki, a także korę wierzby, korzeń i nać pietruszki, oraz inne zioła, których lecznicze właściwości wspomagają szeroką rozumianą pracę nerek.

W walce z kamicą nerkową dobre efekty przynoszą wywary z łupin ziemniaków jak też ze słomy owsianej. Starannie umyte obierki ziemniaczane lub słomę (ok. dwie garście) należy zagotować w garnku z wodą. W ten sposób powstanie wywar, którym można przyrządzić ziele wrzosu lub rdest ptasi. Taką miksturę powinno się spożywać dwa razy w ciągu dnia.

Jeszcze lepszym pomysłem jest skonsultowanie ziołowej kuracji na nerki z lekarzem internistą albo urologiem. Współwystępowanie innych chorób może być bowiem poważnym przeciwskazaniem do korzystania z niektórych rodzajów ziół. Zioła na kamienie nerkowe są popularne w każdej kulturze i zalecane brać prowizorycznie.