Problemy ze snem

Problemy ze snem

Chyba każdy z nas zna to uczucie. Godzina 3:15, wokół ciemno i cicho a my przekręcamy się z boku na bok. „W głowie dzieją się nieprawdopodobne rzeczy-tam stado chińczyków siecze kapustę”, jak to ujęła w jednym ze skeczy niedościgniona Joanna Kołaczkowska.

Bezsenność, czym jest spowodowana i jak można sobie pomóc?

Jeśli przez cały dzień za czymś pędzimy to nie liczmy, że tuż przed snem nagle nasz umysł się uspokoi. Presja, stres i szybkie tempo życia to naprawdę dobrzy kumple bezsenności. Jeśli nie zostawiliśmy pracy w miejscu jej wykonywania to jest duże prawdopodobieństwo, że do nas wróci, gdy tylko zamkniemy powieki. Masz własną firmę, nielimitowany czas pracy czy po prostu pracujesz przed snem, nie ważne. Twój organizm chce, żebyś odpoczął! Znajdź dla niego czas, zanim zdecydujesz się pójść spać. Weź kąpiel, poczytaj książkę, pomedytuj a może wyruszysz na popołudniowy spacer lub jogging, jak wolisz. Wszelkie formy ruchu są jak najbardziej wskazane. Byle nie tuż przed snem…
To samo tyczy się problemów osobistych. Wiadomo, że nasz umysł najchętniej wyciągnie nam wszystkie zmartwienia tuż przed zaśnięciem, ale zdecydowanie nie jest to najlepszy czas na ich rozpatrywanie. Nie są to jednak jedyne powody bezsenności. To, że wieczorem mamy większą chęć przebiec setkę szybciej niż Michael Johnson aniżeli iść spać może również wynikać z naszej diety. Przyjrzyjmy się czy z naszych talerzy tuż przed snem nie „spływa” jakiś tłusty posiłek. Jeśli już chcemy coś zjeść to maksymalnie dwie godziny przed spaniem nie za dużo i nie za ciężko. W czasie poprzedzającym sen powstrzymajmy się też od alkoholu i kawy.

Uwaga na przedłużającą się bezsenność!

Deficyt snu w dłuższym okresie może się niekorzystnie odbić na naszym zdrowiu, nie mówiąc już o nastroju, na który wpływa znacznie szybciej. Według badań co trzeci Polak cierpi na bezsenność. Lekarze dzielą ją i czynniki, które na nią wpływają bardzo różnie. Mówią między innymi o czynnikach wewnętrznych i zewnętrznych, ale wspominają także o bezsenności przygodnej i długotrwałej. Czynniki zewnętrzne to np. niewygodne łóżko, świecący neon za oknem czy hałasy dochodzące z ulicy. Czynniki te najłatwiej jest wyeliminować np. kupując nowe łóżko lub montując ciemne rolety w oknach. Trudniej jest z czynnikami, od których zacząłem, a które lekarze podzielili na krótkotrwałe i długotrwałe.

Zioła na dobry sen

Jeśli bezsenność jest krótkotrwała, zawsze możesz podratować się ziołami. Doskonałym wyborem będzie, chociażby Tagara firmy Himalaya na bezsenność i stres. Jej głównym składnikiem jest korzeń Tagara mający silne działanie uspokajające.

Bezsenność może być objawem choroby

Jeżeli jednak nic nam nie pomaga i problemy ze snem utrzymują się ponad trzy tygodnie należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem. Niestety, ale przyczyną takiego stanu rzeczy może być też choroba np. niewydolność wątroby, nerek, zaburzenia krążeniowo-oddechowe itp. W takim wypadku leczy się ją już farmakologicznie pod okiem lekarza specjalisty.