Czas na drzemkę

Czas na drzemkę

Brak czasu na odpoczynek

W dzisiejszych czasach człowiek pracuje nieomal od świtu do zmierzchu. Zostaliśmy przyzwyczajeni do trybu życia praca-dom. Obowiązki w pracy, obowiązki w domu, czasem jakieś spotkania towarzyskie, jedyną prawdziwą regeneracją dla organizmu pozostaje – nocny sen.

A co gdyby tak zdrzemnąć się również w dzień?

Gdy dzieci lub osoby starsze śpią w dzień często otoczenie przykleja im łątkę ?leniuchów?. Jednak jak pokazują badania medyczne całkowicie niesłusznie. Okazuje się, że nawet już 15-20 minut słodkiej popołudniowej drzemki może zbawiennie oddziaływać na nasz organizm. Po pierwsze 15-minutowa drzemka może o 30% zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca. Dzieje się tak, ponieważ krótko trwający sen powoduje obniżenie poziomu stresu (kortyzolu) w naszym organizmie. A to właśnie stres w głównej mierze odpowiada min.za zawały i udary mózgu. Dzięki drzemce będziemy mieli też dużo lepsze samopoczucie w dalszej części dnia. Nie są to wcale jedyne korzyścią dziennego snu. Okazuje się, że regularne drzemanie pobudza i zwiększa kreatywność. Pod koniec drzemki organizm wydziela dużo adrenaliny i noradrenaliny. To te hormony które potrzebne są do przebudzenia, a jednocześnie stymulują rytm serca i wpływają na lepsze ukrwienie mózgu.

Drzemka wspomaga naszą kreatywność

Podczas drzemki w mózgu zachodzą też nieco inne procesy niż w czasie głębokiego snu. Można powiedzieć, że w czasie drzemki ujawniają się wszystkie wrażenia, emocje i obrazy zebrane w ciągu całego dnia. Okazuje się, że dzieje się to o wiele bardziej intensywnie w lekkiej fazie snu (gdy sen wchodzi w fazę głęboką, wiele z tych wrażeń zostaje zapomnianych), dając nową twórczą inspirację. Stąd po przebudzeniu możemy doświadczyć nowych, lepszych pomysłów. Może to też wpływać na podejmowanie decyzji gdyż umysł będzie bardziej wypoczęty. Drzemka ma również świetne działanie na pamięć. Warto z niej skorzystać jeśli jesteś akurat w trakcie nauki. Przeczytaj wszystko co ważne, powtórz i ?połóż się na kilka minut spać. Krótki sen skonsoliduje wszystkie informacje które właśnie ?wrzuciłeś? do mózgu.

Światowy dzień drzemki obchodzimy 12 marca, może w świetle powyższych argumentów warto przeciągnąć go na każdy kolejny dzień.